Wysuń/Schowaj Panel Logowania
Zespół Szkół Technicznych we Włocławku

Zespół Szkół Technicznych we Włocławku

Rok założenia 1920

Operator Obrabiarek Skrawających

A A A

OPERATOR OBRABIAREK SKRAWAJĄCYCH CNC
ZESPÓŁ SZKÓŁ TECHNICZNYCH WE WŁOCŁAWKU


CharakterystykaUczeń w zawodzie operator obrabiarek skrawających powinien w trakcie nauki zdobyć wiedzę i umiejętności niezbędne do wykonywania następujących zadań zawodowych:
przygotowania obrabiarek skrawających konwencjonalnych i sterowanych numerycznie CNC do planowanej obróbki (tokarki, frezarki, wiertarki),
wykonywania obróbki na konwencjonalnych obrabiarkach skrawających zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej,
wykonywania programu obróbki technologicznej na obrabiarkach sterowanych numerycznie zgodnie z wymaganiami dokumentacji technologicznej,
dodatkowo: możliwość udziału w kursie spawania w wybranej metodzie (odpłatność tylko za egzamin),
język angielski,
inne kursy odpłatnie: operatora wózków jezdniowych, operatora podestu ruchomego, operatora suwnicy, operatora żurawia, obsługi stacji LPG, obsługi pilarki spalinowej, kursu energetycznego „E”,
po zakończeniu szkoły możliwość ukończenia kursu z kwalifikacji M.44. – Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń uprawnia do otrzymania tytułu Technik Mechanik!


Egzamin zawodowyEgzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie obejmuje 1 kwalifikacje zdawaną po klasie trzeciej. Nazwa kwalifikacji:
M.19. Użytkowanie obrabiarek skrawających.
Pozytywnie zdany egzamin z kwalifikacji oraz ukończenie szkoły daje tytuł zawodowy ślusarza. Zdany egzamin po kursie spawania daje uprawnienia spawacza. Natomiast po zakończeniu szkoły możliwość ukończenia kursu z kwalifikacji M.44. – Organizacja i nadzorowanie procesów produkcji maszyn i urządzeń uprawnia do otrzymania tytułu Technik Mechanik!


Co to jest CNC?
(Stands for Computer Numerically Controlled – obrabiarki sterowane numerycznie)
Technologia CNC została opracowana w Stanach Zjednoczonych w 1950 roku dla US Air Force przez producentów maszyn do obróbki metali narzędziowych. To był duży postęp, maszyny uzyskały zdolność wiernego odwzorowania skomplikowanych etapów obróbki części dokładniej niż człowiek. Technologia CNC zawsze odnosi się do tego, jak maszyna działa, to jest jego podstawowa metoda sterowania ruchem. Innymi słowy, CNC wykorzystuje strumień informacji cyfrowej (kod) z komputera i wysyła polecenia pozycji do silników i innych systemów pozycjonowania, aby poprowadzić narzędzia do surowca. Zdolność maszyn CNC do poruszania się w trzech (lub więcej) kierunkach jednocześnie pozwala im stworzyć niemal każdy żądany wzór lub kształt.


Szkoła prowadzi kształcenie w tym kierunku od 2002 rokuW zasadniczej szkole zawodowej:
nauka trwa 3 lata, kończy się egzaminem potwierdzającym kwalifikacje w zawodzie,
nauczany język obcy: język angielski,
praktyczna nauka zawodu: w Centrum Kształcenia Praktycznego we Włocławku oraz w zakładach pracy,
dodatkowo: możliwość ukończenia kursu spawacza w klasie trzeciej (odpłatnie),
egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie dla uczniów zasadniczej szkoły zawodowej realizowany w Centrum Kształcenia Praktycznego we Włocławku.


Zdjęcia

Pracownia CNC zlokalizowana
w Centrum Kształcenia Praktycznego (ul. Ogniowa 2)
Pracownia CNC zlokalizowana
w Centrum Kształcenia Praktycznego (ul. Ogniowa 2)
Dział obrabiarek konwencjonalnych
Nauczyciel CNC
- p. Jacek Olszewski

Statystyki

Statystyki

Osób online:

2

Odsłon:

2634762

Aktualności:

291

Artykułów:

145

Albumów:

26

Zdjeć w galeri:

5141

Galeria

Galeria

Przejdź do Galerii