pomoc
Zespół Szkół Technicznych we Włocławku

Wyróżnienie w konkursie innowacyjność


17.03.2018 12:00
Wyróżnienie w konkursie innowacyjność
W dniu się 21 marca 2018 r. rozstrzygnięto finał konkursu: „Innowator – I Konkurs Wynalazczości i Innowacji im. Jana Czochralskiego dla uczniów szkół technicznych województwa kujawsko-pomorskiego” biorących udział w projekcie „Szkoła Zawodowców”.
Na 15 szkół zawodowych z naszego województwa praca naszego ucznia Damiana Marchlewskiego 
z klasy II Technikum Informatycznego otrzymała wyróżnienie. Zwyciężyło pięć zespołów, które zajęły równorzędne pierwsze miejsca oraz dwa zespoły otrzymały wyróżnienie. Nagrodą główną jest wyjazd do miasta Eindhoven w Holandii (czerwiec 2018). Konkurs rozstrzygnięto na Wydziale Innowacyjnych Projektów Edukacyjnych Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. 
W konkursie udział wzięło dwóch uczniów z naszej szkoły:
Damian Marchlewski (klasa II Technik Informatyk) – projekt pod nazwą: „Mini komputer Raspberry Pi jako router brzegowy ”, opiekun projektu p. Paweł Gmys;
Eryk Warszawski (klasa II Technik Mechatronik) – projekt pod nazwą: „Silent Cam – samochód szpiegowski”, opiekun projektu p. Maciej Michorzewski.
Opis urządzeń prezentowanych w konkursie:
Mini komputer Raspberry Pi jako router brzegowy – jest to projekt Damiana Marchlewskiego ucznia klasy II Technikum Informatycznego w Zespole Szkół Technicznych we Włocławku. To bardzo proste w zastosowaniu i konfiguracji urządzenie filtrującego treści internetowe zabezpieczając użytkowników sieci lokalnej przed treściami niepożądanymi. Sercem urządzenia jest mikrokomputer z zainstalowanym systemem linux, który został skompilowany 
z poprawionymi skryptami na potrzeby tego projektu. Dodatkowo zostały napisane skrypty umożliwiające w trybie graficznym blokowanie niepożądanych adresów stron WWW (oprócz tych, które zostały już zdefiniowane w stosownych niepożądanych kategoriach). Skonstruowane urządzenie pełni rolę routera brzegowego czyli elektronicznego, aktywnego urządzenia sieciowego pozwalającego na kierowanie pakietów danych w sieci Internet zgodnie z zawartą w nich informacją adresową, zainstalowane na styku sieci Operatora i każdego 
z odbiorców po zastosowaniu odpowiednich filtrów. Istotną zaletą tego urządzenia w stosunku do już istniejących rozwiązań jest cena jednostkowa (około 350 zł przy obecnie istniejących rozwiązaniach w cenach od około 1500 zł), brak opłat abonamentowych oraz bardzo uproszczona konfiguracja urządzenia nie wymagająca znajomości zaawansowanych zagadnień z dziedziny sieci komputerowych.
Silent Cam samochód szpiegowski – to projekt Eryka Warszawiaka, ucznia z klasy II Technikum Mechatronicznego w Zespole Szkół Technicznych we Włocławku. To mini samochód szpiegowski stworzony z myślą o udzielaniu wsparcia różnym służbom z zakresu bezpieczeństwa publicznego. W założeniu pojazd służy do rozpoznawania dźwięków, obrazów i ich utrwalania z zakresu patrolowanego obszaru. Sterujący urządzeniem ma możliwość przybliżania kamery, zmianę trybu na latanie i nasłuch oraz wyświetlanie na bieżąco elementu rejestrowanego przez kamerę. Nowością w tym projekcie była próba jednoczesnego połączenia kilku funkcji sterowania pojazdem. Silent Cam posiada trzy połączenia radiowe, które umożliwiają szybki transfer danych. Pojazd potrafi poruszać się po każdym terenie. Nawet te najbardziej problematyczne i wymagające precyzji czynności nie wpływają na jakość wykonywanych zadań, które dają możliwość zarówno jeżdżenia, jak i latania z jednoczesnym przesyłaniem obrazu i dźwięku. Praca innowacyjna z zakresu mechatroniki, automatyki i robotyki. Projekt w dalszej perspektywie zostanie udoskonalony.
Gratulujemy uczestnikom udziału w Konkursie i zajętych lokat. Będziemy wspierać kolejne ambitne założenia i plany na przyszłość.