pomoc
Zespół Szkół Technicznych we Włocławku

BohaterON – włącz historię!


02.10.2019 20:28
BohaterON – włącz historię!

W dniu 18 września 2019 r. uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych we Włocławku włączyli się do udziału w ogólnopolskiej kampanii „BohaterON”.

To ogólnopolska kampania o tematyce historycznej mająca na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz historii Polski XX wieku. Projekt ma edukować Polaków, bazując na historiach Powstańców, wzmacniać poczucie tożsamości narodowej, krzewić postawy patriotyczne oraz budować wrażliwość społeczną.

„Pamięć – Edukacja – Pomoc” – pod tym hasłem od 2016 roku realizowana jest kampania BohaterON. Akcja, której nazwa stanowi połączenie słów „bohater” i „ON” (ang. włączyć), z jednej strony ma na celu uhonorowanie Powstańców Warszawskich, a z drugiej – promocję historii Polski XX wieku. Do akcji włączyła się również nasza szkoła. Dnia 18 września 2019 r. młodzież z Zespołu Szkół Technicznych (klasa 1Technikum Reklamy) pod opieką p. Joanny Jeski odwiedziła Centrum Kultury „Browar B.”, gdzie mogła uczestniczyć w żywej lekcji historii. Gościem specjalnym była Pani Krystyna Majczyńska – uczestniczka Powstawania Warszawskiego. Młodzi ludzie z wielkim zainteresowaniem i zaciekawieniem wysłuchali prelegentki, która opowiedziała o swoich doświadczeniach związanych z Powstaniem, życiem i walce w czasach okupacji. Dała świadectwo o niezłomności człowieczeństwa i umiłowaniu Ojczyzny za każdą cenę.

Po wysłuchaniu prelekcji, młodzież – w przestrzeni Centrum Kultury „Browar B.” – mogła odwiedzić wojenne kino, fryzjera, zajrzeć do kawiarni na Warszawskiej Ulicy, czy posłuchać ulicznych grajków z Kapeli z Szaconkiem, a przede wszystkim  napisać i wysłać kartki do powstańców warszawskich, dziękując im w ten sposób za poświęcenie. Kolejnym punktem programu było rozstrzygnięcie konkursu „Życie za okupacji”, który poświęcony został upamiętnieniu 75. rocznicy Powstania Warszawskiego oraz 80. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej. Organizatorzy – Centrum Kultury „Browar B.” we Włocławku oraz Fundacja AriAri z Bydgoszczy – zaprosili do udziału w konkursie uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z terenu Włocławka. Forma prac konkursowych obrazujących temat przewodni była dowolna, np. piosenka, plakat, tekst, film (max. 5 min.), wydarzenie, wystawa, obraz, rysunek, zdjęcie. Z klasy 1R Zespołu Szkół Technicznych udział w konkursie wzięły 4 uczennice, które pod opieką nauczyciela historii – p. Joanny Jeski, nagrały/przygotowały następujące prace:

  • Weronika Augustyniak – film pt. „Życie za okupacji”,
  • Paulina Bartoszewska i Oliwia Obarska – plakat pt. „Mały Powstaniec”,
  • Sandra Pigłowska– rysunek pt. „Walka z nieprzyjacielem”.

W konkursie wzięło udział ponad 160 osób. Uczennice klasy 1R znalazły się w gronie 35 osób, których prace zostały uznane za najciekawsze i tym samym zdobyły nagrodę główną – jest nią wycieczka do Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie (odbędzie się ona w dniu 11 października 2019 roku).

Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

 

Materiał opracowała:
mgr Joanna Jeska, nauczyciel historii

Zdjęcia pobrano z galerii Browar B.