Tydzień Języka Polskiego w bibliotece ZST


03.03.2020 19:50
Tydzień Języka Polskiego w bibliotece ZST

21 lutego 2020 r. obchodziliśmy w szkole Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Dzień ten, to święto, którego zadaniem stało się przypomnienie wszystkim narodom, jak ważny jest szacunek do języka ojczystego. W ciągu tygodnia, tj. od 18 do 21 lutego w szkolnej bibliotece miały miejsce różne przedsięwzięcia mające na celu nie tylko podkreślenie piękna i bogactwa języka polskiego, ale także propagowanie poprawności językowej. Nasza młodzież miała okazję obejrzeć filmy poświęcone poprawnej polszczyźnie, mogła włączyć się również do dyskusji na temat zmian językowych we współczesnym języku polskim. Chętni uczniowie sprawdzali swoje umiejętności w turnieju ortograficznym oraz turnieju języka polskiego pt. „Ojczyzna polszczyzna”. W ciągu całego tygodnia powstawały hasła dotyczące języka ojczystego, tworzyliśmy drzewo trudnych słów, wykorzystując źródła wyeksponowane na wystawce słowników i poradników językowych. Całości dopełniała prezentacja okolicznościowych plakatów uczniowskich wykonanych pod kierunkiem Pani Elizy Kaczorowskiej.

Mamy nadzieję, że Tydzień Języka Polskiego uświadomił społeczności szkolnej, że należy chronić i pielęgnować nasze dziedzictwo narodowe, czego przejawem jest  staranność wysławiania się oraz dbałość o poprawność językową.

Akcję zorganizowały Panie bibliotekarki: Katarzyna Trząsalska i Magdalena Wojciechowska. Przeprowadzenie turnieju „Ojczyzna polszczyzna” odbyło się we współpracy z polonistkami: Panią Sylwią Czerwińską - Modrzejewską oraz Panią Agnieszką Radowską.