Biblioteka szkolna poleca Ninatekę


20.04.2020 20:59
Biblioteka szkolna poleca Ninatekę

Biblioteka szkolna poleca Ninatekę – platformę internetową, na której udostępniane są zasoby Narodowego Instytutu Audiowizualnego. W jej zbiorach  znajduje się ponad sześć tysięcy filmów, spektakli, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych, dostępnych legalnie i bezpłatnie. Wśród zasobów Ninateki znajdują się m.in. klasyczne polskie animacje - dzieła Juliana AntoniszaWitolda Giersza czy Jana Lenicy i najwybitniejsze filmy Polskiej Szkoły Dokumentu w reżyserii Kazimierza KarabaszaKrzysztofa Kieślowskiego czy Marka Piwowskiego. Dostępne są również spektakle teatralne - m.in. rejestracje głośnych spektakli WarlikowskiegoLupyJarzyny i Klaty, a także koncerty: PendereckiegoMykietynaMożdżeraPink Freud czy Meli Koteluk.

Pierwsza w Polsce kolekcja spektakli i słuchowisk online przygotowana przez NInA w ramach portalu Ninateka jest reprezentatywnym fragmentem bogatego zbioru nagrań – głównie Teatru Telewizji Polskiej oraz Teatru Polskiego Radia. W swej pierwszej odsłonie zawiera rejestracje  (pełne i we fragmentach) ponad 50 spektakli i słuchowisk, uzupełnione opisami, komentarzami, a także materiałami audiowizualnymi, wskazującymi na różnorakie konteksty i interpretacyjne tropy.

Dla uczniów i nauczycieli istnieje możliwość założenia konta w Ninatece Edu, dzięki któremu jego posiadacze mogą bezpłatnie korzystać z materiałów audiowizualnych o charakterze edukacyjnym dostępnych w serwisie.

Linki zewnętrzne:
https://ninateka.pl/
https://ninateka.pl/filmy/film,animacje
https://ninateka.pl/filmy/film,dokumenty
https://ninateka.pl/kolekcja-teatralna/strona/o-kolekcji-teatralnej

Źródło:
Wikipedia, Ninateka