pomoc
Zespół Szkół Technicznych we Włocławku

Akcja Żonkile 2021


18.04.2021 20:13
Akcja Żonkile 2021

19 kwietnia przypada kolejna, 78. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego, zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej.

Przyłączamy się akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich Polin upamiętniającej te tragiczne wydarzenia. Marek Edelman (jeden z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej i jednocześnie uczestnik powstania w getcie warszawskim) tak pisał tuż po zakończeniu wojny: "Ci, którzy polegli, spełnili swoje zadanie do końca, do ostatniej kropli krwi, która wsiąkła w bruk getta warszawskiego. My, którzy ocaleli, Wam pozostawiamy to, by pamięć o nich nie zginęła", zatem niech połączy nas pamięć. Wierzymy w to, że pamięć o przeszłości jest jedną z wartości, które nas jednoczą i przypominają o wspólnej tożsamości.

Dlaczego żonkile to symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim?

  • Żonkil – kwiat, którego płatki układają się w kształt sześcioramiennej gwiazdy.
  • Żonkil stał się symbolem pamięci wydarzeń z wiosny 1943 r. dzięki Markowi Edelmanowi, który w książce Hanny Krall „Zdążyć przed Panem Bogiem” wyjawił, że każdego 19 kwietnia otrzymywał od anonimowej kobiety bukiet żonkili. Później co roku w rocznicę wybuchu powstania składał bukiet tych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta
    w Warszawie, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło tam coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Jak włączamy się do akcji Żonkile? Wszystkie działania przenosimy do sieci, korzystamy z mediów społecznościowych. Łączy nas ten sam cel – oddanie hołdu uczestnikom powstania poprzez publikowanie 19 kwietnia fotografii z żonkilami. Liczymy również na to, że symboliczny gest zyska inny wymiar, wymiar ogólnoludzki w postaci pielęgnowania wzajemnej życzliwości, przyjaźni, łączenia się we wspólnym działaniu, co podkreślał również Marek Edelman, mówiąc:

  • „Bo obojętność w pewnym momencie jest tym samym co morderstwo, zabójstwo. Jak się przyglądasz złu i odwracasz głowę albo nie pomagasz, kiedy możesz pomóc, to stajesz się współodpowiedzialny. Bo twoje odwrócenie głowy pomaga tym, którzy dopuszczają się zła.”
  • „A przyzwoitym jest człowiek wtedy, kiedy pomaga słabszym.”
  • „Bo nienawiść dużo łatwiej wzbudzić, niż skłonić do miłości. Nienawiść jest łatwa. Miłość wymaga wysiłku i poświęcenia.”

Więcej informacji można znaleźć na:

  • facebook’owym profilu Biblioteki ZST we Włocławku:

https://www.facebook.com/Biblioteka-ZST-we-W%C5%82oc%C5%82awku-101315324648423

  • stronie muzeum Polin:

https://www.polin.pl/pl/zonkile
 

Akcję koordynują nauczycielki języka polskiego i bibliotekarki: mgr Katarzyna Trząsalska i mgr Magdalena Wojciechowska.