pomoc
Zespół Szkół Technicznych we Włocławku

8. miejsce w Polsce dla Mateusza Sadowskiego z ZST we Włocławku w Konkursie Motorola Science Cup


03.07.2022 20:13
8. miejsce w Polsce dla Mateusza Sadowskiego z ZST we Włocławku w Konkursie Motorola Science Cup

Mateusz Sadowski z klasy III b Technikum Informatycznego w Zespole Szkół Technicznych z Włocławka zajął ósme miejsce w kraju (współdzielone) w tym prestiżowym, ogólnopolskim konkursie.

W czerwcu 2022 r. odbył się finał konkursu IT dla uczniów szkół ponadpodstawowych – Motorola Science Cup. W finale brali udział uczniowie, którzy zakwalifikowali się do finałów po dwóch turach zmagań. Do Krakowa przyjechały drużyny m. in. z Warszawy, Gdyni, Krakowa, Gliwic. Konkurs rozpoczął się już w październiku 2021 roku. Pierwszym etapem był test wiedzy. Drugi polegał na przygotowaniu dwóch z czterech aplikacji wraz z dokumentacją. Programy, które przygotowali uczniowie to:

  • program do szyfrowania m. in. metodą RSA (w różnych odmianach);
  • autorska wersja gry PANG.

Decydującą fazą konkursu był finał rozgrywany w czerwcu 2022 roku w Krakowie. W pierwszym, integracyjnym etapie finału, drużyny spotkały się na krakowskim Kazimierzu, aby wziąć udział w grze zespołowej, polegającej na rozwiązywaniu zagadki detektywistycznej związanej z obrazem Leonarda da Vinci „Dama z Gronostajem”. Był to wstęp mający na celu zaznajomienie się zawodników oraz rozluźnienie atmosfery przed kolejnymi zmaganiami. Kolejny etap rywalizacji przeniósł się w okolice „Czerwonych Maków”, gdzie znajduje się kompleks budynków Motorola Solutions. Pierwsza część polegała na sprawdzeniu wiedzy na zasadach znanych z teleturnieju „1 z 10”. Następnie odbyła się część sportowa turnieju m. in rzut dyskiem HDD do celu, sztafeta z monitorem czy tworzenie kabla - popularnej skrętki z końcówkami RJ45. Ostatnim sprawdzianem była rozgrywka odwzorowana z „Awantury o kasę”. Wśród kategorii, oprócz ogólnie pojętej branży IT, pojawiały się także m.in. matematyka, fizyka, astronomia.

Mateusz Sadowski otrzymał nagrodę w postaci rozbudowanego zestawu "Arduino" oraz inne drobne upominki. Zestaw arduino można wykorzystać do nauki automatyki i robotyki. Firma Motorola Solution dodatkowo zapewniła atrakcje w postaci zwiedzania serwerowni testowych oraz laboratoriów. Gratulujemy Mateuszowi uzyskania tak znacznego sukcesu oraz zdobycia doświadczeń, które powinny zaowocować kolejnymi sukcesami informatycznymi.

Za pomoc merytoryczną w przygotowaniu do konkursu i sporządzenie materiału odpowiedzialnym był p. Paweł Gmys, nauczyciel informatyki.