pomoc
Zespół Szkół Technicznych we Włocławku

Remont budynku dydaktycznego – fotoreportaż cz. 2


12.03.2023 19:56
Remont budynku dydaktycznego – fotoreportaż cz. 2

Zdjęcia wykonane 9 marca 2023 r. przedstawiają przebieg dotychczasowych prac obejmujących swym zakresem głównie prace budowlane. Możemy zaobserwować wykonane już poszerzenia otworów drzwiowych, demontaż ścian i wykonanie nowych pomieszczeń szkolnych, skuwanie zmurszałych tynków, ułożenie głównych sieci do zasilania budynku w centralne ogrzewania, wodę, instalację prądową i niskoprądową.

Rys historyczny:

„Pierwsza siedziba szkoły mieściła się w prywatnym budynku u zbiegu ulic Szerokiej nr 7 (obecnie 3 Maja) i Cyganki, w dawnym Hotelu Mazowieckim, nazywanym też „domem Pala” od nazwiska właściciela. Do dyspozycji pozostawała jedna sala lekcyjna oraz lokal o powierzchni 140 m² wykorzystywany jako warsztaty szkolne. Projekt architektoniczny nowego gmachu powstał w 1922 r. Jego autorem był profesor architektury Franciszek Krzywda-Polkowski, kierownik Pracowni Technicznej Sekcji Odbudowy w Ministerstwie Robót Publicznych, a w latach 1921-1931 profesor i dziekan Wydziału Architektury Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. To ceniony w skali kraju twórca, znany z wielu założeń architektonicznych i ogrodowych. Zaaranżował m. in. projekt wnętrz dla Prezydenta Rzeczypospolitej na Wawelu, plan regulacyjny Torunia z budynkiem obecnego Urzędu Marszałkowskiego, historyczne założenia ogrodowe (Park Chopina w Żelazowej Woli, projekty zmian Ogrodu Saskiego w Warszawie) i propozycje trzech kaplic dla cmentarza wojskowego na Powązkach. We Włocławku wykreował również założenia mieszkaniowej kolonii urzędniczej przy ul. Nowomiejskiej (…). Powstał  jednopiętrowy obiekt z czterema salami wykładowymi i dwiema pracowniami: chemiczną i fizyczną oraz salą do nauki rysunku. Według klasyfikacji architektonicznej uzyskał wysoką ocenę wartości artystycznej. Nowe lokum warsztatów szkolnych powstawało w latach 1924-1929. Cechował je styl architektury przemysłowej z uproszczonymi podziałami i dużymi, łukowymi oknami. Warsztaty posiadały własną elektrownię wyposażoną w dwie prądnice prądu stałego. Inwestycję zrealizowała firma Przedsiębiorstwo Budowlane W. Popławski, E. Fürstenwald, najsłynniejsze przedsiębiorstwo tej branży w przedwojennym Włocławku”.

Materiał historyczny opracowała dr Krystyna Grzesiak

Zdjęcia z 9 marca 2023


W trakcie remontu ulegnie zmianie numeracja sal. W podpisach sale ponumerowano podwójnie – przed remontem i po remoncie po ukośniku (np. sala nr 013/001).