pomoc
Zespół Szkół Technicznych we Włocławku

Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania


11.09.2023 23:06
Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej lekturą 12. odsłony Narodowego Czytania

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 r. Została zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego wspólną lekturą „Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

Podczas następnych edycji czytano kolejno: dzieła Aleksandra Fredry; „Trylogię" Henryka Sienkiewicza oraz „Lalkę" Bolesława Prusa; następnie: „Quo vadis" Henryka Sienkiewicza; „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. W 2019 roku lekturami było osiem najważniejszych polskich nowel, m.in. autorstwa Stefana Żeromskiego, Bolesława Prusa, Marii Konopnickiej i Brunona Schulza. W 2020 roku, w warunkach epidemicznych, czytano „Balladynę" Juliusza Słowackiego, rok później „Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej. W ubiegłym roku - w Roku Romantyzmu Polskiego - przypomniano natomiast „Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.

W tym roku 9 września w Ogrodzie Saskim w Warszawie odbyło się Narodowe Czytanie „Nad Niemnem" z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy. Głównym celem tej akcji jest promowanie najpiękniejszych dzieł polskiej literatury oraz promowanie czytelnictwa. „Nad Niemnem” to najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku i od razu została entuzjastycznie przyjęta przez odbiorców i recenzentów. Cieszy się popularnością i uznaniem przez kolejne pokolenia czytelników. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywane jest do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”. Powieścią zainteresowało się kino. Znaną i chętnie oglądaną ekranizację książki nakręcono w połowie lat 80. XX wieku. „Nad Niemnem” to jeden najważniejszych utworów literatury polskiej podejmujący tematykę Powstania Styczniowego, którego 160–lecie obchodzone jest w 2023 roku.

Społeczność naszej szkoły także przystąpiła do ogólnopolskiej akcji i odczytano fragmenty powieści doby pozytywizmu w plenerze - w otoczeniu pięknej, malowniczej przyrody Kujaw. Uczniowie z klas: 5R, 5MT, 5I zaprezentowali swoje wystąpienia w formie filmu, natomiast klasa 2a TR uwieczniła udział w wydarzeniu na zdjęciach. Nad organizacją szkolnej akcji Narodowego Czytania, tak jak w poprzednich edycjach, czuwali nauczyciele poloniści: Agnieszka Radowska, Katarzyna Trząsalska, Magdalena Wojciechowska, Arkadiusz Płóciennik. Za rok lekturą czytaną w ramach tej akcji będzie „Kordian" Juliusza Słowackiego.

Tekst przygotowała: Agnieszka Radowska