Branżowa Szkoła I stopnia – 3 letnia
Szkoła prowadzi kształcenie w tym kierunku od 1926 roku na poziomie Zasadniczej Szkoły Zawodowej. Mianem ślusarza określa się rzemieślnika, którego zadaniem jest ręczna lub ręczno – mechaniczna obróbka metalu. Celem pracy ślusarza jest budowa prostych konstrukcji lub konserwacja i naprawa prostych mechanizmów i wyrobów metalowych. Ślusarz konstrukcji stalowych - buduje trwałe, solidnie wykonane konstrukcje. Do jego podstawowych czynności należy cięcie i kształtowanie prętów, płaskowników i kształtowników stalowych oraz łączenie ich w przewidziane konstrukcje metodą nitowania lub spawania (elektrycznego lub gazowego).
Spawacz. To uprawnienia dodatkowe, oferowane poza obowiązkowym kształceniem. Szkoła daje możliwość ukończenia kursu spawania w co najmniej jednej metodzie spawalniczej (TIG/MAG); odpłatność tylko za egzamin. Spawacz jest to osoba, która łączy elementy wykonane ze stali, żeliwa, metali nieżelaznych i ich stopów, używając elektrycznego źródła ciepła. Do głównych obowiązków pracownika tego należy zapoznanie się z elementami konstrukcji i materiałem, przygotowanie powierzchni do spawania, spawanie metalowych konstrukcji i plastikowych komponentów, sprawdzenie jakości wykonanej spoiny.
Uczeń w zawodzie ŚLUSARZ zdobywa wiedzę i umiejętności z zakresu:
- wykonywania elementów maszyn i urządzeń;
- naprawiania elementów maszyn, urządzeń i narzędzi, wykonywania połączeń, spawania;
- konserwowania elementów maszyn, urządzeń i narzędzi.
Zajęcia warsztatowe realizowane są w Centrum Kształcenia Praktycznego oraz w lokalnych zakładach pracy.
Współpraca z firmami i zakładami pracy:
- Centrum Kształcenia Praktycznego
- Kreatywne Centrum Budowy Maszyn – J. Komorowski
- RDJ Klima Sp. j.
- Guala Glosures DGS Poland SA
- Mardtec Sp. z o.o.
- OPAKFARB Sp. z o.o.
- ponadto: zakłady przemysłu maszynowego, warsztaty samochodowe, firmy sanitarne i instalacyjno-grzewcze, serwisy naprawy sprzętu domowego, pracownie ślusarstwa artystycznego