pomoc
Zespół Szkół Technicznych we Włocławku

Kultura Nas Ocali


19.11.2022 21:11
Kultura Nas Ocali

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych uczestniczyli w wydarzeniu kulturalnym zorganizowanym przez Brzeskie Centrum Kultury „Wahadło”.

Uczestnictwo w kulturze zmienia jakość życia, wzbogaca je, wyzwala emocje,ale przede wszystkim prowokuje do myślenia, skłaniając do refleksji o sobie i świecie, dlatego dbamy o to, aby nasi uczniowie uczestniczyli w wielu wartościowych wydarzeniach kulturalnych. Jednym z nich jest odbywający się w Brzeskim Centrum Kultury „Wahadło” festiwal filmowy – Kultura Nas Ocali Festiwal, na którym 7 października br. gościła młodzież z klasy 3 a I oraz 2 I. Nasi uczniowie mogli obejrzeć wystawę sztuki współczesnej zatytułowaną „To, co pozostanie po nas” – łączącą rzeźbę, instalację, rysunek i film. Wysłuchali również ciekawego komentarza kuratorki tego przedsięwzięcia.

Poruszającym wydarzeniem było obejrzenie filmu pt. „Nawet nie wiesz, jak bardzo cię kocham” w reżyserii Pawła Łozińskiego. Wydawać by się mogło, że ten film to dokumentalny zapis intymnych zwierzeń matki i córki podczas spotkań z psychoterapeutą, ale napisy końcowe odkrywają niezwykły koncept reżyserski – okazuje się, że wszystko, co widz obserwuje na ekranie, jest fikcją, rodzajem psychodramy mającej sens uniwersalny, stawiającej pytania o jakość relacji rodzinnych. Film niósł ze sobą ogromny ładunek emocjonalny i skłaniał do refleksji, czego dowodem była wymowna cisza, która zapadła
po projekcji.

Następnie mieliśmy okazję obejrzeć inne dzieło Pawła Łozińskiego, tym razem obraz dokumentalny pt. „Film balkonowy”. Okazało się, że zagadywanie i nagrywanie z balkonu warszawskich przechodniów jest bardzo ciekawym doświadczeniem, które jednocześnie ukazuje różnorodność postaw ludzkich, a z pozoru błahe pytanie: „Co mi Pan/Pani powie?” staje się pytaniem o cel i sens życia. Z ciekawością przysłuchiwaliśmy się historiom rozmówców, przyglądaliśmy się ich reakcjom. Film bawił i wzruszał. Doszliśmy do wniosku, że otwartość na innego człowieka jest wartością samą w sobie, a empatia, uśmiech, odrobina ciekawości i taktu, a czasem po prostu chwila milczenia – stają się pomostem międzyludzkim, zatem kultura i dialog – mogą nas ocalić.

Filmową ucztę uwieńczyło spotkanie z reżyserem – Pawłem Łozińskim – wnikliwym obserwatorem rzeczywistości, niezwykle wrażliwym na drugą osobę dokumentalistą.

Materiał przygotowały p. Katarzyna Trząsalska i p. Magdalena Wojciechowska.
Zdjęcia udostępnione przez BCK „WAHADŁO”