pomoc
Zespół Szkół Technicznych we Włocławku

Sala gimnastyczna - opis projektu

  1. Przedmiot zadania inwestycyjnego
    Budowa sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Technicznych we Włocławku
  2. Inwestor
    Gmina Miasto Włocławek
    87-800 Włocławek, Zielony Rynek 11/13
  3. Wykonawca projektu
    Pracownia Projektowa PION, 94-128 Łódź, ul. Gimnastyczna 14
  4. Wykonawca zadania
    Konsorcjum Firm:
    Przedsiębiorstwo Budowlano-Instalacyjne REMBUD Sp. z o.o., 87-800 Włocławek, ul. Kruszyńska 1B, Lider Konsorcjum
    Zakład Instalacji Sanitarnych i CO Budownictwo Ogólne Stanisław Brzęczkowski, 87-800 Włocławek, ul. Dolna 12, członek Konsorcjum
  5. Link do przetargu i dokumentacji technicznej
    Przetarg na wykonanie prac budowlanych (30.01.2013)
  6. Koszt i termin wykonania zadania
    Całkowita cena oferty brutto: 5 927 255,70 zł
    Rozpoczęcie prac budowlanych nastąpiło w marcu 2013 r.
    Oddanie sali gimnastycznej do użytku nastąpiło 19.01.2015 r.
  7. Dokumentacja fotograficzna prac budowlanych

Projekty i wizualizacje

Legenda:
1 – projektowany budynek hali sportowej
2 – projektowane drogi pożarowe
3 – projektowane parkingi
4 – istniejący budynek szkoły
5 – istniejący budynek warsztatów
6 – istniejący budynek trafostacji
7 – istniejące budynki gospodarcze

A, B, C, D – rzuty elewacji:

Elewacja A południowo-zachodnia

Elewacja B północno-wschodnia

Elewacja C północno-zachodnia

Elewacja D południowo-wschodnia

Układ pomieszczeń na parterze

Przekrój budynku

Koncepcja lokalizacyjna sali gimnastycznej:

  • Zespół budynków ZST wzniesiony w latach 1920-1924 posiada wartość zabytku ujętego w wojewódzkiej i gminnej ewidencji zabytków. W skład ww. zespołu wchodzą: szkoła, internat, warsztaty i wieża ciśnień. Budynek główny szkoły wraz z sąsiadującym zabytkowym budynkiem LMK (III Liceum Ogólnokształcące) tworzą historyczną linię zabudowy ul. Bulwary. Stanowią one trwały element panoramy Włocławka widzianej z przeciwnego brzegu Wisły, która powinna być zachowana w niezmienionym stanie. W związku z powyższym budowa sali gimnastycznej ZST ze stanowiska konserwatorskiego jest dopuszczalna, ale pod warunkiem, że zachowane zostaną następujące warunki:
    • zostanie zachowana linia zabudowy ul. Bulwary
    • zostanie zachowana funkcja terenu między budynkiem głównym ZST a ul. Bulwary jako teren boisk szkoły
    • projektowany obiekt będzie wkomponowany w układ przestrzenny zabudowy ZST
    • projektowany obiekt będzie dostosowany elementami wykończenia i kolorystyką elewacji do sąsiadujących zabytkowych budynków ZST
  • Ze względu na powyższe wymagania projektowany budynek sali gimnastycznej zlokalizowany został w sposób kolidujący z wybudowanym w czasach współczesnych budynkiem warsztatów szkolnych. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Toruniu Delegatura we Włocławku pozytywnie zaopiniował taki wariant koncepcji i przyjął jako dopuszczalny do realizacji. Jeden z budynków warsztatów (rok budowy 1975) został zatem przeznaczony do rozbiórki. Zachowano przy tym historyczny główny budynek warsztatów i wieżę ciśnień (lata budowy 1922-1929).
  • W ramach oddzielnego opracowania odbył się także remont pomieszczeń warsztatów szkolnych, do których przeniesiono wyposażenie z budynku przeznaczonego do rozbiórki.
  • Aby zminimalizować zasłonięcie światła słonecznego warsztatom szkolnym przez salę gimnastyczną, zaprojektowano ją w pewnej odległości od warsztatów, umiejscawiając między nimi parterowy pawilon z siłownią, zapleczem magazynowym i foyer.
  • Sala gimnastyczna została połączona komunikacyjnie z budynkiem szkoły poprzez łącznik przewieszony na wysokości I piętra w celu budowy drogi pożarowej między ul. Ogniową a Bulwary.


Rozpoczęcie robót budowlanych
W marcu 2013 r. przystąpiono do rozbudowy Zespołu Szkół Technicznych we Włocławku o salę gimnastyczną wraz z infrastrukturą techniczną, tj. zjazdem i dojazdem od ulicy Ogniowej i ulicy Bulwary, parkingiem i dojściami oraz korytarzem łączącym nową salę z budynkiem dydaktycznym szkoły na wysokości I piętra. Sala powstała na placu między budynkiem szkoły a budynkiem szkolnych warsztatów zamykając w ten sposób przestrzeń między istniejącą zabudową szkoły z jednoczesnym wykonaniem przejazdów do ulicy Bulwary i Ogniowej. W ten sposób powstał jeden z najładniejszych kompleksów dydaktyczno-sportowych w naszym mieście z placem nazywanym już dzisiaj dziedzińcem i służącym w przyszłości organizacji imprez kulturalno-oświatowych. Budynki i dziedziniec zostały objęte monitoringiem. Zakończenie robót i oddanie sali gimnastycznej do użytku planowane było na rok 2014.


Wyposażenie podstawowe sali gimnastycznej
Budowany obiekt sportowy zawiera arenę sportową o wymiarach 18 m x 36 m przeznaczoną do piłki koszykowej, siatkowej i ręcznej (łącznie 4 boiska), zaplecze techniczno-sanitarne z wyposażeniem, siłownię, salę fitness, pomieszczenia techniczne z wyposażeniem i bogate wyposażenie sali w najnowsze urządzenia sportowe. Sala sportowa dedykowana jest na potrzeby edukacyjne uczniów Zespołu Szkół Technicznych we Włocławku, pierwszej i najstarszej Szkoły Technicznej w naszym mieście.