Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego


14.03.2019 09:11
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego – 21 lutego
 
W dniu 21 lutego 2019 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Języka Ojczystego, który został ustanowiony w 1952 roku przez UNESCO.
 
W tym dniu w bibliotece uczniowie naszej szkoły mieli możliwość zmagania się z dyktandem na wesoło. Młodzież mogła poćwiczyć poprawną wymowę, wczytując się w łamańce językowe, które  znajdowały się nie tylko w czytelni bibliotecznej, ale również wyeksponowane były na korytarzu szkolnym. Nauczyciele – bibliotekarze, chcąc poprawić umiejętności językowe młodzieży, przygotowali wyrazy i zwroty, z którymi uczniowie mają najwięcej kłopotów i umieścili je w bibliotece, w miejscach widocznych dla uczniów.
 
W czytelni młodzież spędza wolny czas, zgłębiając tajniki swojej wiedzy, sięgając po interesujące książki i czasopisma. Biblioteka to również miejsce,  w którym młody człowiek  uczy się poszukiwać różnych informacji, nie tylko tych w formie elektronicznej, ale i drukowanej. Dzień Języka Ojczystego to wspaniały moment, aby przypomnieć uczniom, jakie są atuty korzystania ze słowników np. poprawnej polszczyzny, ortograficznych, wyrazów bliskoznacznych, wyrazów obcych,  itp. Organizując wystawę,  bibliotekarze zachęcają czytelników do korzystania ze zbiorów bibliotecznych.
 
Materiał opracowała: mgr Małgorzata Zaremba, nauczyciel bibliotekarz.