pomoc
Zespół Szkół Technicznych we Włocławku

„PoczytajMy” – młodzież ZST w Przedszkolu Publicznym nr 8


11.06.2019 21:24
„PoczytajMy” – młodzież ZST w Przedszkolu Publicznym nr 8

W drugim semestrze bieżącego roku szkolnego biblioteka szkolna przystąpiła do ogólnopolskiego programu „PoczytajMy” pod patronatem Centrum Edukacji Obywatelskiej. Od marca do maja bieżącego roku szkolnego pięć uczennic z klasy I TOR pod opieką nauczycieli bibliotekarzy – Katarzyny Trząsalskiej i Małgorzaty Zaremby przygotowywało i prowadziło zajęcia czytelnicze dla dzieci z Przedszkola Publicznego nr 8 z Oddziałami Integracyjnymi we Włocławku. 

Przedszkolaki z uwagą przysłuchiwały się wierszom autorstwa Juliana Tuwima, Jana Brzechwy, Wandy Chotomskiej oraz baśniom prezentowanym przez starsze koleżanki, a potem z zaangażowaniem dyskutowały na temat przygód bajkowych bohaterów. Młodzież ZST wykazała się w trakcie spotkań nie tylko umiejętnością pięknego czytania oraz ciekawej interpretacji wybranych przez siebie tekstów, ale także ujawniła talenty pedagogiczne, porywając maluchów do wspólnych zabaw i konkursów inspirowanych lekturą. Dzieci z przyjemnością przysłuchiwały się tekstom, żywo reagowały na przygotowane pytania, zadania, konkurencje, angażowały się w zabawy i konkursy.

Mogliśmy się przekonać, że wspólne czytanie książek może być ciekawą przygodą. Mamy nadzieję, że udało nam się zarazić młodszych kolegów pasją czytania, bowiem: „...niewiele rzeczy ma na człowieka tak wielki wpływ jak pierwsza książka, która trafia do jego serca. Owe pierwsze obrazy, echa słów, choć wydają się pozostawać gdzieś daleko za nami, towarzyszą nam przez całe życie i wznoszą w pamięci pałac, do którego, wcześniej czy później – i nieważne, ile w tym czasie przeczytaliśmy książek, ile światów odkryliśmy, ile się nauczyliśmy i ile zdążyliśmy zapomnieć – wrócimy.” (Carlos Ruiz Zafón)

mgr Katarzyna Trząsalska,
nauczyciel języka polskiego
i nauczyciel bibliotekarz