pomoc
Zespół Szkół Technicznych we Włocławku

Marcin Jabłoński został finalistą 10. Edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach


27.03.2024 21:53
Marcin Jabłoński został finalistą 10. Edycji Olimpiady Wiedzy o Mediach

W dniach 22-23 marca 2024 r. odbyła się 10. Edycja Olimpiady Wiedzy o Mediach w murach Uniwersytetu Warszawskiego. Marcin Jabłoński pokonał 156 uczestników i uplasował się na 4 miejscu w Polsce.

Olimpiada Wiedzy o Mediach to wydarzenie edukacyjne, ogólnopolskie, skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych. Olimpijskie zmagania rozpoczęły się we wrześniu poprzedniego roku jako eliminacje szkolne, w grudniu uzyskały status etapu regionalnego, a w marcu centralnego. Pierwszy etap Olimpiady polegał na przygotowaniu pracy na jeden z zaproponowanych tematów (w tym roku były to tematy):

  1. Mediatyzacja istnienia.
  2. Influencer – dziennikarzem? Czy jeszcze istnieje dziennikarstwo profesjonalne?
  3. Rozwój mediów – dokąd zmierzamy? Jak AI wpłynie na media?
  4. Dziennikarstwo czasów dezinformacji.

Do I etapu Olimpiady zgłosiło się 2048 osób. Z tej grupy kwalifikacje do II etapu uzyskało 1158 osób, z czego do ścisłego finału Olimpiady zakwalifikowano się 160 osób. Pierwsze 36 osób z najlepszymi wynikami uzyskało tytuł laureata Olimpiady, a kolejne 36 osób (miejsca 37-72) uzyskało tytuł finalisty. Laureaci Olimpiady uzyskują prawo przyjęcia na studia wyższe zgodnie z określonymi zasadami i ustalonym przez uczelnię limitem miejsc. Tak więc Olimpiada Wiedzy o Mediach pozwala uzyskać indeks jeszcze przed przystąpieniem do matury!

Finał Olimpiady to niezwykle ciekawe wydarzenie. Pierwszego dnia uczestnicy zmierzyli się z testem z zakresu wiedzy o mediach, na co mieli tylko godzinę. Kolejnego dnia odbył się quiz wiedzy o mediach, którego reguły zbliżone były do popularnego programu „Jeden z dziesięciu” (tutaj była to finałowa dwunastka). W emocjonującej grze uczestnicy wykazywali się wiedzą, ale także strategią pozwalającą im zbliżyć się do wymarzonego celu i zdobycia tytułu zwycięzcy Olimpiady Wiedzy o Mediach.

Tegoroczny finałowy quiz uplasował pierwszą czwórkę uczestników w następującej kolejności:

  1. Sobucki Stanisław
  2. Poszwa Paweł
  3. Kafel Marcin
  4. Jabłoński Marcin, ZST we Włocławku

Serdeczne gratulację dla Marcina! Dziękujemy osobom wspierającym i koordynującym poszczególne etapy olimpiady.

Olimpiada Wiedzy o Mediach została zorganizowana przez Wydział Dziennikarstwa, Informacji i Bibliologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Link do listy laureatów: https://owm.edu.pl/lista-laureatow-i-finalistow-x-edycji-olimpiady-wiedzy-o-mediach/?fbclid=IwAR1Tq1Ffv0iFAA3jGvK6VY54py_iiLyVxIG8pNCRfhLmReonvbKEisz6S30