pomoc
Zespół Szkół Technicznych we Włocławku

III miejsce reprezentacji Zespołu Szkół Technicznych w Mistrzostwach Włocławka SZS w koszykówce chłopców

27.03.2024 21:24

Po kilku latach przerwy w tym roku ponownie możemy emocjonować się międzyszkolną rywalizacją sportową. Na sportowych arenach Włocławka nie mogło oczywiście zabraknąć sportowców reprezentujących Zespół Szkół Technicznych we Włocławku.

Pomiędzy 6 a 15 marca 2024 r. nasza reprezentacja wzięła udział w rozgrywkach o mistrzostwo Włocławka SZS w koszykówce chłopców. W wyniku losowania trafiliśmy do grupy B, a los przydzielił nam następujących przeciwników: Zespół Szkół Chemicznych, Zespół Szkół Ekonomicznych, IV Liceum Ogólnokształcące im. K. K. Baczyńskiego oraz Liceum Marii Konopnickiej. Na środę 6 marca 2024 r. zaplanowane mieliśmy 2 mecze, a pierwszym naszym rywalem był jeden z naszych najbliższych sąsiadów, tj. Zespół Szkół Chemicznych. Pomimo trochę nerwowego początku w dalszej części meczu udało nam się wypracować kilkunastopunktową przewagę, a całe spotkanie zakończyliśmy naszym pewnym zwycięstwem 57:34. Wypracowana przewaga punktowa pozwoliła na zastosowanie pełnej rotacji, dzięki czemu każdy z graczy otrzymał swoją szansę, a to z kolei pozwoliło oszczędzić siły przed kolejnym środowym pojedynkiem.

Drugie spotkanie tego dnia rozegraliśmy z drużyną IV LO. Niestety nie weszliśmy najlepiej w ten mecz i pierwszą kwartę zamknęliśmy 12-punktową stratą do rywala. Nie podłamało to jednak naszych zawodników i w drugiej kwarcie praktycznie cała strata została już odrobiona. Idąc za ciosem udało nam się przejąć inicjatywę w drugiej połowie i uciec na 10 punktów, ale rywal się nie poddawał i w efekcie na tablicy świetlnej ponownie pojawił się wynik remisowy. W IV kwarcie „Chłopcom z Ogniowej” na szczęście ponownie udało się wypracować 10-punktową przewagę i w końcowym rozrachunku pokonać IV LO 56:50. Było to dla nas kluczowe spotkanie pod względem mentalnym, ponieważ pokonaliśmy jednego z faworytów do awansu z naszej grupy, a to z kolei pozwoliło nam uwierzyć, że stać nas na osiągnięcie dobrego wyniku w tych zawodach.

Następnym naszym rywalem był Zespół Szkół Ekonomicznych, a spotkanie to rozegraliśmy we wtorek 12.03.2024 r. Wyniki pozostałych meczów w naszej grupie tak się ułożyły, że wygrana w tym spotkaniu dawała nam awans do fazy finałowej. Pomimo tego, że rywal wydawał się teoretycznie słabszy od IV LO, to jednak w pierwszej połowie stawiał nam zacięty opór i wynik często oscylował wokół remisu. Dobrze rozegrana trzecia kwarta, wygrana 16 punktami, pozwoliła nam jednak na w miarę spokojne kontrolowanie tego meczu do końca i ostateczną wygraną 71:60.

Ostatnie spotkanie w grupie rozegraliśmy 13.03.2024 r., a naprzeciwko nam stanął główny faworyt naszej grupy, nasz sąsiad zza między, a mianowicie Liceum Marii Konopnickiej. W meczu tym wystąpiliśmy osłabieni brakiem naszego najlepszego zawodnika – Adama Modrzejewskiego, który akurat tego dnia rozgrywał również spotkanie w ramach rozgrywek 2 Ligi Mężczyzn. Mając pewny awans z grupy i wiedząc, że półfinałowi rywale dysponują zbliżonym do siebie potencjałem, mecz ten można było potraktować bardziej szkoleniowo. Nasza osłabiona drużyna podeszła tutaj też troszkę bez wiary w zwycięstwo i mimo przebłysków niezłej gry, ostatecznie ulegliśmy Konopniczanom 91:60.

Piątek 15.03.2024 r. to już czas na Final Four. W półfinale naprzeciwko nas stanął główny faworyt do zwycięstwa w całych rozgrywkach, czyli Zespół Szkół Katolickich, który był naszpikowany zawodnikami TKM-u Włocławek. Niestety ten mecz już przegraliśmy mentalnie zanim się zaczął i choć graczom od początku brakowało wiary w końcowy sukces, to samo spotkanie pokazało, że można było nawiązać jeszcze większą walkę. Ostatecznie przegrywamy z „Długoszem” 83:43 i czekamy na rywala w meczu o brąz.

Mecz o brąz, czyli „mały finał”, to już zupełnie inna historia. Naszym przeciwnikiem ponownie była drużyna LMK, więc nadarzyła się dobra okazja do rewanżu za porażkę w meczu grupowym. Pomimo tego, że to tym razem Konopniczanie wystąpili bez swojego najlepszego zawodnika, to potencjał rywali nadal musiał budzić respekt. Po zresetowaniu głów po poprzednim nieudanym meczu z ZSK, każdy kto wchodził na boisko starał się wywiązać jak najlepiej z postawionych przed nim zadań. Nieustępliwość, walka i zaangażowanie tego nie można było odmówić naszym graczom. W stosunku do poprzedniego meczu zdecydowanie poprawiliśmy obronę, wzrosła też skuteczność rzutów, co było efektem stosowania bardziej przemyślanych rozwiązań. Skuteczne zagrania w ataku oraz obronie dodatkowo budowały naszą pewność siebie i wiarę w końcowy sukces. Ostatecznie wygrywamy z LMK 77:51, zajmujemy we Włocławku III miejsce i zgarniamy brązowe medale. Biorąc pod uwagę potencjał i grę drużyn w meczu finałowym możemy powiedzieć, że dla nas ten brąz smakuje jak złoto.

Podopieczni Jarosława Marca wchodzący w skład brązowej drużyny to: Michał Rakowski (4 MT), Adam Modrzejewski (3 MT), Igor Chochłow, Olivier Jędrzejewski, Brian Jóźwiak, Robert Błażejewski (wszyscy 2 TMT), Jakub Dobrosielski (2a TI), Patryk Deskiewicz (1 BS), Adam Sadowski (1 TI) oraz Mikołaj Wastowski (1 TMR).

Serdecznie gratulujemy!

Materiał opracował: Jarosław Marzec, nauczyciel wychowania fizycznego, trener drużyny.
Zdjęcia pobrano ze strony portalwloclawek.pl oraz facebook'a Włocławskiego Szkolnego Związku Sportowego.